Czym jest marketing lokalny?

W dzisiejszych czasach firmy zdecydowanej większości swoje działania promocyjne prowadzą Internecie. Zwykle też działalność ta ma charakter krajowy. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak dla wszystkich firm, głównie, dlatego, że na rynku panuje bardzo duża konkurencja i małe lokalne firmy mogą po prostu w niej zginąć. Marketing lokalny będzie więc dla nich już lepszym sposobem na dotarcie do potencjalnego klienta. Wielu firmom wydaje się działania te są pozbawione sensu, co oczywiście nie jest prawdą. Co to jest marketing lokalny? Jak powinno się go prawidłowo prowadzić?

Co to jest marketing lokalny?

Marketing lokalny to takie działanie, które skupiają się na promocję firmy na określonym terenie. Terenem tym może być miasto gmina bądź powiat. Dla małych przedsiębiorstw, które swoje działalności prowadzą do tej samym miejscu, ta forma promocji będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem. Do firm, które powinny stosować marketing lokalny należą zakłady fryzjerskie, lokalne restauracje, gabinety kosmetyczne, kwiaciarnie i tym podobne.

Jeśli chodzi o sposób promowania w marketingu lokalnym nie różni się zbytnio od promocji firmy na rynku krajowym. Wykorzystywane są bardzo podobne narzędzia, jedyną różnicą jest grupa docelowa, do której kierowane są wykonywana czynność. Marketing lokalny skupia się głównie na osobach, zamieszkujących te tereny, na których przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność. Dzięki marketingowi lokalnemu można zwiększać świadomość marki, jej wiarygodność, a także zdobywać zaufanie klientów. Jak w takim razie powinna się prowadzić marketing lokalny?

Jak prowadzić marketing lokalny?

Działania te należy rozpocząć od określenie celu jaki będzie realizowała dana kampania. Na tym etapie zwykle ustalane będą stosowania narzędzia oraz miejsce, gdzie dane czynności będą wykonywane. Najlepiej sprawdzi się połączenie kilku rodzajów narzędzi promocyjnych. Może to być na przykład marketing szeptany i marketing treści. Warto wcześniej je przetestować i sprawdzić, które z nich się sprawdziły, a które nie przyniosły oczekiwanych efektów. W tym celu warto zastosować następujące działania.

  • Założenie strony internetowej – każda firma, która chce osiągnąć sukces w Internecie powinna posiadać własną stronę internetową. Jest to jej wizytówka w sieci, dzięki której klienci mogą uzyskać wszystkie podstawowe informacje o przedsiębiorstwie tak jak: adres firmy, jej dane kontaktowe, godziny otwarcia, a czasem nawet i opinie klientów którzy już wcześniej dokonali u niej zakupów. By strona przynosiła oczekiwane efekty musi być odpowiednio zoptymalizowana i aktualizowana.
  • profile w mediach społecznościowych – kolejnym dobrym rozwiązaniem będzie reklamowanie się w mediach społecznościowych. Zdecydowana większość potencjalnych klientów posiada tam swoje konta, co powoduje, że przedsiębiorstwo może w ten sposób do nich dotrzeć. Działania te muszą być wykonywane z dużym zaangażowaniem, systematycznością i regularnością. Na swoich profilach można umieszczać wszystkie informacje, które w danym momencie firma chciałaby przekazać swoim odbiorcom. Mogą to być na przykład kody rabatowe lub inne ciekawe oferty, które skłonią klienta do podjęcia decyzji zakupowej.
  • prowadzenie działań w mediach lokalnych – ten typ promocji został już przez wiele firm zapomniany. Jednak to wciąż dobry sposób na pokazanie się swoim lokalnym klientom. Dobrze tutaj sprawdzi się współpraca z dziennikarzem, które będzie w stanie przeprowadzić wywiad i umieścić go w lokalnej prasie. Firma można wówczas pokazać się od strony eksperta.
  • marketing szeptany – wspomniany już wyżej marketing szeptany to kolejny dobry sposób na promocję. Opiera się on na opiniach i rekomendacjach, które są obecnie ważne dla każdej firmy. Warto więc zadbać ja były one pozytywne, dzięki temu firma poprawi swój wizerunek w sieci.

Marketing regionalny. Co to takiego i jak go realizować?

Marketing regionalny odbywa się na danym regionie, który ma różne uwarunkowania społeczno – ekonomiczne. Na samym początku nowych działań należy sporządzić odpowiednią strategię działania, należy jednak pamiętać, że działania te powinny brać pod uwagę warunki, które panują w danym regionie. Właśnie w zależności od tego, czynności będą skupiały się na handlu, przemyśle bądź turystyce.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *