Czy warto posiadać własne forum dyskusyjne? (będąc marką)

W czasach hegemonii mediów społecznościowych wydawać by się mogło, że fora internetowe straciły na znaczeniu. Różnorodność wszelkiego rodzaju grup np. na Facebooku przesłania niektórym osobom prowadzenia własnego forum. Bo może warto to robić, zwłaszcza jeśli prowadzimy firmę i posiadamy własną markę?

Założenie forum

Sam początek prowadzenia własnego forum może wydawać się nieco trudny, zwłaszcza w porównaniu z grupami. Do wyboru jest darmowa droga – trzeba wtedy na językach PHP i MySQL, lub fora płatne, gdzie początek jest łatwiejszy. Ważne jest też, aby dane forum podpiąć pod domenę swojej strony internetowej. Do prowadzenia forum będziemy także potrzebować co najmniej jednej osoby – administratora, który może być równocześnie moderatorem.

Promuj markę na forum

Nasze forum powinno być połączone ze stroną internetową, a co za tym idzie z marką. Na początek można samemu tworzyć nowe wątki. Później użytkownicy naturalnie powinni to robić sami. Oczywiście, aby ich było jak najwięcej na naszym forum, trzeba je nieustannie promować: czy to na stronie, czy w mediach społecznościowych. Posiadanie własnego forum może nas odróżniać od konkurencji i pokazać, że zależy nam na jak najlepszym kontakcie z klientem. Należy zrobić jak najwięcej, aby zyskać dużą grupę forumowiczów.

Czy można zarobić na forum?

Kolejnym dużym plusem prowadzenia własnego forum jest możliwość zarabiania na nim. Możliwości jest kilka. Po pierwsze można wynajmować powierzchnię reklamową w formie np. banera. Trzeba jednak przemyśleć czy reklamowanie kogoś innego (np. konkurencyjnej marki) ma sens w ogólnym rozrachunku. Lepiej może wykorzystać tą przestrzeń dla influencera, który z nami współpracuje?  Kolejną możliwością zarabiania na forum jest umieszczenie tam reklam Google Adsense. Jest to bardzo łatwe narzędzie do wykorzystania.

Inne plusy forum

Kolejną korzyścią z posiadania własnego forum jest możliwość wysyłania mailingów. Po pierwsze możemy to robić, aby systematycznie promować własną markę. Po drugie, możemy też zarabiać, rozsyłając cudze mailingi swoim użytkownikom. Warto pamiętać, że aby forum żyło, trzeba bezustannie dbać o jego kondycję. Warto np. rozszerzyć je o sekcję luźno związaną z naszą branżą tak, aby zwiększyć jego atrakcyjność i przyciągnąć nowych użytkowników.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

1 thought on “Czy warto posiadać własne forum dyskusyjne? (będąc marką)

  1. Myślę, że zawsze warto mieć takie forum. Najgorsze i najtrudniejsze w nim jest to, żeby wygenerować ruch na forum. Bo wiadomo – bez ruchu forum nie ma większego znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *